Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.”

Słowami Bogusława Wolniewicza Wójt Gminy Magnuszew pan Marek Drapała i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej -Centrum Kultury w Magnuszewie zaprosili społeczność gminy do uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Tegoroczne uroczystości rozłożone zostały na dwa dni 10 i 11 listopada.

10 listopada o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, odbył się I Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej -Centrum Kultury w Magnuszewie, nad którym objął patronat Wójt Gminy. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu było skierowane do uczniów placówek edukacyjnych znajdujących się na terenie gminy Magnuszew. W przeglądzie wzięło udział 62 wykonawców, przedstawicieli wszystkich szkół z terenu gminy: począwszy od pierwszoklasistów ze szkół podstawowych, kończąc na uczniach z klas III gimnazjum.

Salę konferencją wypełnili licznie zgromadzeni widzowie: radni gminy, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, nauczyciele i rodzice występujących uczniów. Organizatorzy nie tylko zadbali o odpowiedni do okazji wystrój sali, ale również aby poczuć atmosferę święta, każdy z uczestników spotkania, został udekorowany biało czerwoną kokardą. Zafascynowani wokalnymi talentami słuchacze, przenosili się z nastrojowych pełnych nostalgii i zadumy nad losem Polaków- tułaczy żołnierskich ballad, do porywających do marszu, skocznych pieśni legionistów. Uczestnicy śpiewali solo, w duetach a także chóralnie. Wykonawcy bardzo ambitnie podeszli do swoich występów, większość z nich korzystała z podkładów muzycznych, inni akompaniowali sobie na instrumentach natomiast niektórzy odważnie śpiewali a capella. Całość spotkania uświetnił swoim występem zaproszony gościnnie zespół wokalny seniorek „Melodia” działający przy GBP-CK w Magnuszewie. Muzyczne spotkanie trwało 3 godziny a wszystkim czas upłynął bardzo szybko.

Zarówno występującym, jak słuchaczom przegląd przypadł do serca i zgodnie z propozycją pani dyrektor GBP-CK obiecali spotkać się za rok, mając nadzieję że Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej, stanie się cykliczną imprezą towarzyszącą obchodom Narodowego Święta Niepodległości w gminie Magnuszew przez następne lata.

Wszystkim uczestnikom przeglądu zostały wręczone dyplomy i symboliczne upominki, a na zakończenie spotkania czekał na wszystkich zebranych, słodki poczęstunek.

W drugim dniu obchodów 11 listopada, w Dzień Niepodległości, o godzinie 12.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Magnuszewie, odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę z udziałem przedstawicieli całej społeczności gminnej oraz Pocztów Sztandarowych Szkół i instytucji działających na terenie gminy. Dodatkowym akcentem patriotycznym, była oprawa artystyczna Mszy Świętej. W krótkim montażu poetyckim, członkowie amatorskiej Grupy teatralnej, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Magnuszewie przybliżyli uczestnikom historię drogi naszej ojczyzny do odzyskania niepodległości. Po zakończeniu Mszy Świętej Poczty Sztandarowe,Władze Gminy i licznie zgromadzeni mieszkańcy udali się do Kwatery Poległych na tutejszym cmentarzu by złożyć kwiaty oraz oddać hołd i cześć obrońcom naszej ojczyzny.

Dyrektor i pracownicy GBP-CK w Magnuszewie