Archiwum Edyta Staluszka

Gminne obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

plakat rocznica II WŚ

Narodowe Czytanie 2019

W piątek 13 września już po raz kolejny nasza biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy, nowelę „Dobra Pani” autorstwa Elizy Orzeszkowej, przed budynkiem naszej biblioteki. W czytaniu udział wzięli: Wójt Gminy Magnuszew, Sekretarz Gminy Magnuszew, Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy, aktorzy z Grupy Teatralnej Pasja, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, członkinie Zespołu Melodia oraz Czytelnicy naszej biblioteki.

DSCN3275

DSCN3315a

Pełna galeria zdjęć tutaj.

 

Skrócone godziny otwarcia w dniu 13.09.2019 r.

W dniu 13.09.2019 r. (piątek) GBP -CK w magnuszewie czynne do odziny15.00 z powodu Narodowego czytania

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe czytanie 2019

Bibliotekarz też człowiek i czasem musi wziąć urlop :) . Z tego powodu w tym tygodniu od środy do piątku skracamy godziny otwarcia naszej biblioteki.

Za utrudnienia przepraszamy.

W dniach 04-05.09.2019 r. (środa -czwartek) GBP-CK w Magnuszewie czynne w godzinach 9.00-17.00 w dniu 06.09.2019 r. (Piątek) GBP-CK w Magnuszewie czynne w godzinach 9.00-16.00

Dożynki Gminne Magnuszew 2019

Dnia 18 sierpnia 2019 r. odbyły się Gminne Dożynki pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym roku Święto Plonów miało miejsce w Magnuszewie. Rozpoczęło się zwyczajową Maszą Świętą w intencji Rolników i ich Rodzin.

DSCN1569

DSCN1590

Po Mszy nastąpił przemarsz korowodu Dożynkowego na plac szkolny przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie.

DSCN1659

DSCN1553

Korowód został powitany przez Zespół Melodia i przy wtórze pieśni dożynkowej „Podzielmy się chlebem” nastąpiło uroczyste łamanie się chlebem pomiędzy gośćmi zgromadzonymi na placu oraz wręczenie nagród „Zasłużony dla Rolnictwa 2019”.

DSCN1696

DSCN1709

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada Dożynkowa. Jako pierwszy wystąpił zespół Furmani, który zaśpiewał i zatańczył wiele folkowych utworów.

DSCN1737

Po nim na scenę tanecznym krokiem wkroczył Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” AWF i zatańczył tradycyjne polskie tańce.

DSCN1832

Następnie nastąpiła zmiana klimatu i na scenie zakrólował zespół NeoKlez z energetyczną mieszanką muzyki klezmerskiej i współczesnej muzyki popularnej. 

DSCN1890

Potem na scenę wkroczył wykonawca disco-polo Łukash wraz z tancerzami.

DSCN1901

Po zakończeniu jego występu odbył się koncert gwiazdy wieczoru zespołu Liza i Cygańskie Gwiazdy.

DSCN1925

Panie w pięknych, kolorowych, cygańskich sukniach urzekły publiczność zgromadzoną na placu. Na zakończenie wieczoru odbyła się zabawa taneczna do której przygrywał zespół CDN.

DSCN1948

Całe wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pokryli oni koszty występów artystycznych zespołów: Liza i Cygańskie Gwiazdy, CDN oraz Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa”  AWF.

mazovia logotypclaim_czerony_pl pop_

Pełna galeria zdjęć do obejrzenia tutaj.

Dożynki Gminne 2019

Dożynki 2019

IV Spotkanie na Przyczółku

IV Spotkanie na przyczółku

Smaki Ziemi Kozienickiej

7 czerwca w Skansenie Bojowym w Mniszewie nagrany został 3 odcinek Smaków Ziemi Kozienickiej – który promuje poszczególne gminy powiatu kozienickiego. W nagraniu udział wzięły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Chmielewa, Mniszewa oraz Wilczkowic Dolnych.

Wszystkich zainteresowanych turystyką zapraszamy do odwiedzenia portalu Turystyczne Kozienice

V Piknik Militarny

V Piknik Militarny w Skansenie w Mniszewie odbył się 7 lipca 2019 r. Z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników i widzów na których czeka moc atrakcji.

Tegoroczny Piknik rozpoczął się w Budynku Muzeum i Tradycji Historycznej od otwarcia nowej wystawy mundurów i uzbrojenia  z czasów II Wojny Światowej, które zostały zakupione dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”.

 

Następnie została osłonięta rzeźby  Orła Białego autorstwa lokalnego rzeźbiarza – Rudolfa  Marciniaka. Uroczystość ta została uświetniona występem zespołu Melodia oraz   Chóru Dziecięcego GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”.

Ostatnim punktem  oficjalnych uroczystości w budynku na dole była prelekcja historyczna pt. „II Wojna Światowa – jak to się zaczęło” autorstwa Marka Kozłowskiego -  historyka z terenu Gminy Magnuszew.

 

Pozostałe atrakcje odbywały się w części napowietrznej Skansenu. Tam licznie zgromadzeni widzowie Pikniku mogli oglądać wystawy historycznego uzbrojenia z okresu II Wojny Światowej oraz zabytkowych pojazdów militarnych jak również współczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił na strzelnicy ASG – prowadzonej przez ASG Redberet, na trenażerze wojskowym Cyklop lub pokonując tor sprawnościowy przygotowany przez lokalne stowarzyszenie „Plecionka”. Można było również wybrać się na seans filmowy do mobilnego kina edukacyjno-historycznego lub skorzystać z usług charakteryzatorki, która dla chętnych przygotowywała wojenną charakteryzację. Podczas Pikniku swoje wyposażenie prezentowały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Nie zabrakło również pokazów i inscenizacji. Dwukrotnie zaprezentował się Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej z pokazem tresury psów wojskowych.

 

Odbyły się również dwa pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej przy Stajni Carino w Gulinie w Barwach 11 Pułku Ułanów .

 

Co roczną tradycją jest, że podczas pikników w naszym Skansenie odbywa się również inscenizacja historyczna – nie inaczej było w tym roku. Inscenizacja wydarzeń z okresu II Wojny Światowej została przygotowana przez Muzeum 2. Korpusu polskiego oraz Amatorską Grupę Teatralną Pasja.

 

Ochotnicza Straż Pożarna z Chmielewa zaprezentowała pokaz pierwszej pomocy.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację V Pikniku Militarnego oraz wszystkim obecnym tego dnia w Skansenie Bojowym w Mniszewie i oczywiście zapraszamy za rok :) .

Pełna galeria zdjęć dostępna jest tutaj.