Archiwum Aktualności

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W ramach gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2017 r., w Skansenie Bojowym w Mniszewie odbył się III Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W przeglądzie wzięło udział 15 zespołów i 12 solistów, łącznie108 uczestników. Nie zabrakło też publiczności, która wspierała i oklaskiwała wykonawców.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Magnuszew. Zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar, od współczesnych utworów po bardzo stare zapomniane patriotyczne pieśni.

DSCN6295

DSCN6307

W poniższym albumie można obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia.

 Zdjęcia z III Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

 Zaś w niedzielę 12 listopada odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Magnuszewie. Aby uczcić to wydarzenie w Kościele zgromadziły się Poczty Sztandarowe z terenu całej Gminy Magnuszew.

W tym roku świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji Amatorska Grupa Teatralna „Pasja” przygotowała inscenizację poetycką pt. „Rodacy dla Niepodległej”. Jej scenariusz powstał na kanwie słów Jana Pawła II oraz poezji patriotycznej i obejmował okres od rozbiorów aż do odzyskania Niepodległości w roku 1918. Po grupie teatralnej wystąpił zespół Melodia z pieśnią Modlitwa Obozowa”oraz Aleksandra Lach, która zaśpiewała utwór muzyczny Mury” .

Po uroczystej Mszy nastąpił przemarsz Pocztów Sztandarowych oraz uczestników obchodów na Cmentarz Parafialny do Kwatery Poległych Żołnierzy, gdzie Wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała oraz Przewodniczący Rady Zbigniew Rybarczyk złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła.

DSCN6421

DSCN6456

DSCN6509

DSCN6521

 

Zdjęcia z Mszy Św. za Ojczyznę

 

Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem

Mikołaj plakat

Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Frączek

a fraczek

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

plakat 11.11.2017na strone

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

plakat ddk 6 spotkanie

Nowy sprzęt komputerowy w naszej bibliotece

 

Gminnlogo-ik-2017a Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Magnuszewie złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017″. O otrzymanie dofinansowania w programie ubiegało się 862 biblioteki z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało 133 biblioteki, w tym nasza . Kwota dotacji wynosiła 15 930,00 zł. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakupiliśmy nowoczesny sprzęt komputerowy na potrzeby działalności GBP-CK.

computer-158675_960_720

Koncert kapeli góralskiej Góralska Hora

W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły, 15 października 2017 r. w kościele parafialnym w Magnuszewie odbył się koncert muzyki góralskiej pt. „Od źródeł Wisły do Mazowsza”. Współorganizatorem koncertu był Samorząd Województwa Mazowieckiego, który dostrzegł nasze działania i dofinansował to kulturalne muzyczne przedsięwzięcie. Uczestnicy koncertu mieli niepowtarzalną okazję, wysłuchać przepięknie wykonanych góralskich pieśni przy akompaniamencie niezwykłych instrumentów. Szczególny podziw budził dźwięczny głos solisty i przepiękny dźwięk cymbałów węgierskich. Dla wszystkich zgromadzonych była to prawdziwa duchowa uczta.

DSCN5865

DSCN5887

DSCN5893 DSCN5895

  DSCN5896

DSCN5897

DSCN5916

DSCN5918 DSCN5914

DSCN5938

Współorganizator:

logotypclaim_czerony_pl_

Koncert „Od źródeł Wisły do Mazowsza”

Zapraszamy na koncert „Od źródeł Wisły do Mazowsza” w wykonaniu zespołu Góralska Hora, który odbędzie się w niedzielę 15 października o godzinie 17.00 w kościele w Magnuszewie. Koncert ten jest organizowany w ramach obchodów Rok Rzeki Wisły 2017 oraz przy współorganizacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

plakat koncert Góralska Hora

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

plakat ddk 5 spotkanie

 

20 września odbyło się piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy naszej bibliotece. W tym miesiącu dyskutowaliśmy o książce „Pokój”. Pomimo tego, że spotkałyśmy się w okrojonym składzie, to i tak wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich którzy chcieliby dołączyć do naszego grona. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w naszej bibliotece i bardzo chętnie powitamy w naszych progach każdego miłośnika książek.

21765824_959987440808505_1452634484143781189_o

Narodowe Czytanie 2017

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Magnuszewie, we wrześniu, zorganizowała Narodowe Czytanie. W tym roku cała Polska czytała dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

DSCN5133

Nasza biblioteka, przy współpracy z Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, zaprosiła do czytania uczniów klas I i II magnuszewskiego liceum, panie dyrektorki ZSiPO: Bożenę Stańczyk, Agnieszkę Kreczmańską oraz Hannę Witek, panią bibliotekarkę – Marię Narojczyk, pana Marka Kozłowskiego oraz księdza Wojciecha Jaworskiego, przedstawicieli gminy: pana Wójta Marka Drapałę oraz panią Sekretarz Barbarę Sobotę, członkinie Amatorskiej Grupy Teatralnej „Pasja” – panią Irenę Frączek oraz panią Irenę Zielińską, przedstawicielkę zespołu „Melodia” – panią Jadwigę Domaszczyńską oraz przedstawicielkę Dyskusyjnego Klubu Książki – panią Zofię Sawicką.

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie tegoroczne Narodowe Czytanie odbyliśmy na placu przed budynkiem ZSiPO w Magnuszewie. Zielone krzewy i drzewa posłużyły nam za naturalną scenografię, wzbogaconą przez przygotowaną przez pracowników biblioteki w Magnuszewie dekorację.

Świetnie przygotowana młodzież i dorośli, przez dwie godziny, odgrywali postacie z „Wesela” przed zasłuchanymi uczniami ZSiPO w Magnuszewie. Wspólne czytanie zakończyliśmy pamiątkowym, grupowym zdjęciem oraz przybijaniem pieczątki tegorocznej edycji Narodowego Czytania na egzemplarzach „Wesela” przyniesionych przez uczestników.

DSCN5535

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zebrać co najmniej tak wielu chętnych, którzy razem z naszą biblioteką, będą czytać na głos kolejne, wybitne dzieło polskiej literatury.

DSCN5538

Pełna galeria zdjęć.