Telewizja „Nasz Powiat” w ramach cyklu „Trasami Zabytków w Powiecie Kozienickim” nakręciła materiał o cmentarzu z czasów I Wojny Światowej w Trzebieniu.
Archiwum Aktualności
Najczęściej wypożyczane książki w roku 2020
Oto jak się kształtowały trendy czytelnicze w naszej bibliotece w roku 2020. Niepodzielnie rządzi Katarzyna Michalak i jej „Trylogia autorska”, okupując trzy pierwsze miejsca naszego rankingu najczęściej wypożyczanych książek roku 2020. Czwartą najczęściej wypożyczaną książką był „Ścigany” również Katarzyny Michalak. Popularność wśród naszych Czytelników zdobyła również Hanna Greń i jej mroczne kryminały. W zestawieniu nie mogło też zabraknąć Krystyna Mirek oraz Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, które już od lat mają grono wiernych Czytelniczek w Naszej bibliotece.
Zakupy nowości wydawniczych zrealizowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2020 roku
Życzenia Świąteczne
Mała Książka – Wielki Człowiek
Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w naszej bibliotece!
Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do naszej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.
Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.
Wyprawka Czytelnicza
• Książka „Pierwsze czytanki dla…” – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
Wyprawki Czytelnicze czekają na dzieci z roczników 2014-2017 w naszej bibliotece . Wystarczy przyjść z dzieckiem i założyć mu kartę czytelnika w naszej bibliotece. Otrzymacie też specjalną kartę do zbierania naklejek za wypożyczenia książek. Po zebraniu 10 naklejek na dziecko czeka dyplom Małego Czytelnika . Bardzo serdecznie zapraszamy!
Narodowe Czytanie 2020
Tegoroczną lekturę Narodowego Czytania – „Balladynę” J. Słowackiego czytaliśmy razem z uczniami klas VII i VIII z Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie. Wszystkim którzy włączyli się do akcji bardzo dziękujemy .
Uczniów zgromadzonych na Narodowym Czytaniu powitały pani Elżbieta Wachnik – dyrektor GBP-CK w Magnuszewie oraz pani Agnieszka Kozłowska – dyrektor ZSiPO w Magnuszewie.
„Balladynę” czytali uczniowie klas VII i VIII z ZSiPO w Magnuszewie.
Jako pierwsi fragment „Balladyny” przeczytali pan Marek Drapała – Wójt Gminy Magnuszew oraz pan Marek Kozłowski – nauczyciel ZSiPO w Magnuszewie.
Dziękujemy TV Nasz Powiat za przygotowanie relacji wideo z Narodowego Czytania.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną edycję Narodowego Czytania i zapraszamy za rok !
Narodowe Czytanie 2020
Szanowni Czytelnicy!
Gminna Biblioteka Publiczna- Centrum Kultury w Magnuszewie, jak co roku włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Ze względu na szczególne warunki epidemiczne i konieczność podporządkowania się wymogom sanitarnym tegoroczne czytanie odbędzie się w zamkniętym gronie. W tym roku do Narodowego Czytania Balladyny zaprosiliśmy liczną społeczność Zespołu Szkól i Placówek Oświatowych w Magnuszewie.
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia relacji z czytanych przez uczniów fragmentów lektury w Internecie.
Pytania w Powszechnym Spisie Rolnym
Powszechny Spis Rolny 2020 – jakie będą pytania?
Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem pozwalającym dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest w najlepszym interesie samych rolników.
Formularz spisowy Powszechnego Spisu Rolnego jest podzielony na 11 działów. Należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć danego gospodarstwa rolnego.
Spis rolny zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. Warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu.
Zakres tematyczny formularza spisowego (działy):
– użytkowanie gruntów;
– powierzchnia zasiewów;
– zwierzęta gospodarskie;
– nawożenie;
– ochrona roślin;
– budynki gospodarskie;
– ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;
– działalność gospodarcza;
– struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;
– aktywność ekonomiczna;
– chów i hodowla ryb.
Szczegółowy opis poszczególnych działów: https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec#sppb-addon-wrapper-1595423106376
WAŻNE! W spisie nie będzie pytań o majątek rolników ani o wysokość dochodów. W przypadku dochodów wymagane będzie tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.
Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl