Archiwum Aktualności

Koncert kapeli góralskiej Góralska Hora

W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły, 15 października 2017 r. w kościele parafialnym w Magnuszewie odbył się koncert muzyki góralskiej pt. „Od źródeł Wisły do Mazowsza”. Współorganizatorem koncertu był Samorząd Województwa Mazowieckiego, który dostrzegł nasze działania i dofinansował to kulturalne muzyczne przedsięwzięcie. Uczestnicy koncertu mieli niepowtarzalną okazję, wysłuchać przepięknie wykonanych góralskich pieśni przy akompaniamencie niezwykłych instrumentów. Szczególny podziw budził dźwięczny głos solisty i przepiękny dźwięk cymbałów węgierskich. Dla wszystkich zgromadzonych była to prawdziwa duchowa uczta.

DSCN5865

DSCN5887

DSCN5893 DSCN5895

  DSCN5896

DSCN5897

DSCN5916

DSCN5918 DSCN5914

DSCN5938

Współorganizator:

logotypclaim_czerony_pl_

Koncert „Od źródeł Wisły do Mazowsza”

Zapraszamy na koncert „Od źródeł Wisły do Mazowsza” w wykonaniu zespołu Góralska Hora, który odbędzie się w niedzielę 15 października o godzinie 17.00 w kościele w Magnuszewie. Koncert ten jest organizowany w ramach obchodów Rok Rzeki Wisły 2017 oraz przy współorganizacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

plakat koncert Góralska Hora

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

plakat ddk 5 spotkanie

 

20 września odbyło się piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy naszej bibliotece. W tym miesiącu dyskutowaliśmy o książce „Pokój”. Pomimo tego, że spotkałyśmy się w okrojonym składzie, to i tak wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich którzy chcieliby dołączyć do naszego grona. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w naszej bibliotece i bardzo chętnie powitamy w naszych progach każdego miłośnika książek.

21765824_959987440808505_1452634484143781189_o

Narodowe Czytanie 2017

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Magnuszewie, we wrześniu, zorganizowała Narodowe Czytanie. W tym roku cała Polska czytała dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

DSCN5133

Nasza biblioteka, przy współpracy z Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, zaprosiła do czytania uczniów klas I i II magnuszewskiego liceum, panie dyrektorki ZSiPO: Bożenę Stańczyk, Agnieszkę Kreczmańską oraz Hannę Witek, panią bibliotekarkę – Marię Narojczyk, pana Marka Kozłowskiego oraz księdza Wojciecha Jaworskiego, przedstawicieli gminy: pana Wójta Marka Drapałę oraz panią Sekretarz Barbarę Sobotę, członkinie Amatorskiej Grupy Teatralnej „Pasja” – panią Irenę Frączek oraz panią Irenę Zielińską, przedstawicielkę zespołu „Melodia” – panią Jadwigę Domaszczyńską oraz przedstawicielkę Dyskusyjnego Klubu Książki – panią Zofię Sawicką.

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie tegoroczne Narodowe Czytanie odbyliśmy na placu przed budynkiem ZSiPO w Magnuszewie. Zielone krzewy i drzewa posłużyły nam za naturalną scenografię, wzbogaconą przez przygotowaną przez pracowników biblioteki w Magnuszewie dekorację.

Świetnie przygotowana młodzież i dorośli, przez dwie godziny, odgrywali postacie z „Wesela” przed zasłuchanymi uczniami ZSiPO w Magnuszewie. Wspólne czytanie zakończyliśmy pamiątkowym, grupowym zdjęciem oraz przybijaniem pieczątki tegorocznej edycji Narodowego Czytania na egzemplarzach „Wesela” przyniesionych przez uczestników.

DSCN5535

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zebrać co najmniej tak wielu chętnych, którzy razem z naszą biblioteką, będą czytać na głos kolejne, wybitne dzieło polskiej literatury.

DSCN5538

Pełna galeria zdjęć.

73 rocznica tragicznych walk o Przyczółek warecko-magnuszewski

Niepodległość i wolność nigdy nie są dane raz na zawsze(…)”

Tradycyjnie od wielu lat obchodzimy uroczyście rocznicę walk na przyczółku warecko-magnuszewskim. Od 2016 roku obchody te mają charakter trzydniowy i przebiegają pod hasłem ”Spotkajmy się na Przyczółku”. Już w piątek, 4 sierpnia przybyła do nas duża grupa miłośników zabytkowych pojazdów militarnych, która 5 sierpnia w sobotę, uczestniczyła w rajdzie po terenie Gminy Magnuszew- śladami miejsc pamięci narodowej.

Widzowie w sobotę, mogli oprócz pojazdów militarnych, obejrzeć kolekcje zbiorów militarnych a także Bojowy Wóz Piechoty, prezentowany przez 1 Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki.

W niedzielę o godzinie 12.00 odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe, pod pomnikiem w przydrożnej części Skansenu, z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji z kwiatami z instytucji i organizacji z terenu powiatu i okolic. Modlitwę odmówił ksiądz kanonik Florian Rafałowski. Jednym z punktów uroczystości były przemówienia okolicznościowe gospodarzy i zaproszonych gości oraz wręczanie odznaczeń.

Wójt gminy Magnuszew Marek Drapała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego płk Wiesława Korgi oraz Prezesa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP płka Władysława Dobrzańskiego otrzymał Krzyż w stopniu komandorii „Weteranom WOP, Rezerwistom SG, Sympatykom” oraz z okazji awansu na stopień Generała Brygady Korpusu CSLI Sił Powietrznych w Polsce list gratulacyjny od Ireny Bielawskiej prezesa Lokalnej Grupy Działania Puszcza Kozienicka.

Oficjalna uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem, wraz z zespołem Melodia, pieśni patriotycznej – „Modlitwa obozowa”, oraz krótką prezentacją pieśni żołnierskich w wykonaniu Kapeli Sztajer. 

 

 

Następnie uczestnicy uroczystości mogli wziąć udział w Pikniku historycznym, na którym zaprezentowali się rekonstruktorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, GRH Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki, Grupa rekonstrukcji Historycznej Warka, Jędrzejowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Rosomak. Oraz kolekcjonerzy pojazdów Militarnych. Nie zabrakło też występów muzycznych na scenie w wykonaniu zespołów, które już wcześniej zaprezentowały się w części oficjalnej. O godzinie 14.30 odbyła się inscenizacja wydarzeń wojennych z udziałem ludności cywilnej, zakończona potyczką wojenną między oddziałami niemieckimi i polskimi. W postacie żołnierzy wcielili się rekonstruktorzy z GRH SWKS Warka, GRH Jędrzejów, GRH Warka a ludność cywilną zagrali członkowie Amatorskiej Grupy Teatralnej Pasja z Magnuszewa oraz Kapeli Sztajer. Komentarz czytał Kamil Zieliński.

 

Poniżej można obejrzeć pełne galerie zdjęć z tego wydarzenia:

Galeria zdjęć z II Rajdu Historycznych Pojazdów Militarnych

Galeria zdjęć z Uroczystych Obchodów 73. Rocznicy Bitwy pod Studziankami i Walk o Przyczółek Warecko-magnuszewski

Galeria zdjęć z II Spotkania na Przyczółku – części Piknikowej

Zapraszamy na Dożynki Gminne

plakat dozynki tlo

Skrócone godziny pracy biblioteki

Z powodu sezonu urlopowego nasza biblioteka będzie otwarta w skróconych godzinach.

Iced tea on us!

Flis Wiślany w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły

LOGO ORW_niebieskie

 

W dniu 26 lipca 2017 r. do naszej gminy przypłynęli flisacy, którzy płyną aby uczcić obchody Roku rzeki Wisły. Flis został zorganizowany przez prezesa Fundacji Rok Rzeki Wisły – Roberta Jankowskiego.

 

DSCN3296

Grupa flisaków zwiedziła naszą gminę – pół grupy jadąc na rowerach, które można wypożyczyć w nowo otwartej wypożyczalni rowerowej w Skansenie w Mniszewie, a drugie pół grupy objechało naszą gminę autokarem. Następnie wszyscy uczestniczyli w otwarciu wystawy „Nasza stara Przyjaciółka Wisła” – wystawa fotografii z lat 50. i 60. XX w. w Skansenie Bojowym w Mniszewie oraz zwiedzili wystawę fotografii „Tajemnicza Wisła” Jacka Matlakowskiego. Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek oraz ognisko. Na zakończenie flisacy zabrali nas w krótki rejs po Wiśle.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia jest dostępna tutaj.

Relacja wideo jest dostępna tutaj.

 

DSCN3184

3in1_300x109

 

II Spotkanie na Przyczółku

W dniach 4-5-6 sierpnia w Skansenie Bojowym w Mniszewie odbędzie się II Spotkanie na Przyczółku, które będzie połączone z obchodami 73. rocznicy bitwy pod Studziankami i walk o przyczółek warecko-magnuszewski.

plakat studzianki 2017

 

plakat.

Nasza stara Przyjaciółka Wisła

W środę 26 lipca do gminy Magnuszew zawita flis płynący w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. Flisacy przybiją do brzegu w Latkowie, a stamtąd udadzą się do Skansenu Bojowego w Mniszewie gdzie odbędzie się się uroczyste otwarcie wystawy fotografii z lat 50. i 60. XX w. „Nasza stara Przyjaciółka Wisła”.nasza stara przyjaciółka wisła