Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej -Centrum Kultury w Magnuszewie

W sobotę 5 września odbyła się kolejna – czwarta już edycja akcji Narodowe Czytanie. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W tym roku czytanym dziełem była „Lalka” Bolesława Prusa, nowoczesna, wielowątkowa powieść pokazująca  różne postawy kilku pokoleń Polaków na tle burzliwych przemian epoki.  Najkrócej -to romantyczna historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości.   W Gminnej Bibliotece  Publicznej-Centrum Kultury w Magnuszewie Narodowe Czytanie odbyło się po raz pierwszy. Do udziału zaprosiliśmy władze Gminy Magnuszew,dyrektorów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, zaprzyjaźnione i współpracujące z nami  panie emerytki oraz młodzież z II i III klas gimnazjalnych wspomnianego Zespołu Szkół. Spotkanie  rozpoczęła pani  dyrektor GBP-CK przybliżając sylwetkę autora Bolesława Prusa oraz samego utworu i jego adaptacji filmowych. Narodowe Czytanie w Magnuszewie rozpoczął pan  wójt Marek Drapała,dalej panie dyrektorki z ZSiPO  Bożena Stańczyk i Hanna Witek,uczniowie klas III ZSiPO ,panie emerytki Maria Dąbrowska  i Jadwiga Domaszczyńska,  zakończyli zaś pracownicy GBP-CK  z nadzieją na spotkanie za rok na piątym Narodowym Czytaniu.

Dyrektor i pracownicy GBP-CK w Magnuszewie