PIKNIK MILITARNY

I PIKNIK MILITARNY

W SKANSENIE BOJOWYM W MNISZEWIE

  DSCN6572

Ostania niedziela w Skansenie w Mniszewie wprowadziła zwiedzających w niezwykły klimat sprzed kilkudziesięciu lat. Przypomniała trudne,wojenne dzieje naszej ojczyzny, wydarzenia, które dawno minęły, ale o których nie wolno nam nigdy zapomnieć. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest znać historię swojej ojczyzny i przekazywać ją następnym pokoleniom. Edukacja w tym zakresie może odbywać się w rożny sposób. My mając do dyspozycji wspaniałe warunki plenerowe, ścieżki spacerowe, okopy eksponaty militarne, jakie posiada teren Skansenu Bojowego w Mniszewie, postanowiliśmy zorganizować edukacyjny piknik militarny. Zgodnie z planem 12 lipca 2015 roku, w Skansenie Bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, odbył się pierwszy Piknik militarny, który mamy nadzieję stanie się imprezą cykliczną, mająca stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń edukacyjno-kulturalnych na terenie gminy i powiatu. W ramach Pikniku w wielu miejscach Skansenu na widzów czekały ciekawe atrakcje i wydarzenia.

DSCN6760

W budynku muzeum można było zwiedzić wystawę zbiorów- eksponatów militarnych z okresu II Wojny Światowej, odnalezionych na terenie przyczółka warecko-magnuszewskiego, wziąć udział w spotkaniu z historykami-autorami publikacji Zapilcze1939-1945” oraz obejrzeć wystawę archeologiczną dotycząca badań wykopaliskowych odbywających się na terenie gminy Magnuszew. Na pasjonatów historii w części napowietrznej Skansenu, w pięknej i ciekawej scenerii wśród drzew, czekało wiele ciekawych ekspozycji i ludzie, którzy w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób je prezentowali.DSCN6728

W tegorocznym pikniku wzięło udział wielu wystawców, którzy przygotowali ekspozycje pamiątek z okresu II Wojny światowej. Wśród wystawionych zbiorów znalazła się broń, umundurowanie, różne elementy uzbrojenia oraz w pełni sprawne zabytkowe pojazdy wojskowe.

DSCN6643

Klimat militarny tworzyli również ludzie- rekonstruktorzy przebrani w mundury wojskowe różnych armii. Po terenie skansenu przechadzali się w mundurach żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy. Nie zabrakło też żołnierzy w pełnym umundurowaniu I Armii Wojska Polskiego, która w 1944 roku walczyła na terenie przyczółka warecko -magnuszewskiego.DSCN6606

Ogromną atrakcją okazały się pokazy nowoczesnego pola walki oraz szarży ułańskiej. Zarówno uczestnicy grup ASG z replikami broni, jak również konie i jeźdźcy, pięknie się prezentowali i zgromadzili rzeszę widzów.

DSCN6863

Na tych którzy chcieli zapoznać się z bronią i wypróbować swoje zdolności strzeleckie czekała strzelnica ASG (ciesząca się przeogromnym powodzeniem). Nie zabrakło tez pieśni żołnierskich i partyzanckich, które wykonali: zespół seniorów, aktorzy z koła teatralnego oraz młodzież.

Piknik wzbudził ogromne zainteresowanie i aprobatę zwiedzających. Z różnych stron napływały pozytywne komentarze typu: „Wspaniały Piknik (…) Był świetnie zorganizowany, bardzo edukacyjny . Serdecznie gratulujemy, to było naprawdę WYDARZENIE KULTURALNE !

Nie byłoby to możliwe bez udziału ludzi, którzy zaangażowali się w jego organizację. W Pikniku było zaangażowanych wiele grup:

„Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej”, „Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warka”, „Muzeum Studzianki Pancerne -Paweł Bryś, Roman Fernandez, „Willys Club Polska”, „Grupa militarna Pilica”, „Etiop SX”, „Siwy 4×4”, „Grupa Redberet Airsoft-Warszawa”, „ ASG Dirty Rebels- Wilga”, „ASG Skot -Kozienice”, „Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939r.Koło nr1 w Radomiu” , „Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich Garbatka Letnisko”, „Muzeum 2 Korpusu Polskiego z Józefowa k. Otwocka”, „Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Pionki”, nieformalna grupa młodzieży „Moja i Twoja przyszłość”, zespół „Melodia”, aktorzy z amatorskiej grupy teatralnej, działającej przy GBP-CK w Magnuszewie, młodzież z terenu gminy Magnuszew.

Dzięki wielkim pasjonatom militariów i ich bezinteresowności, to wydarzenie było tak bogate we wszelkiego rodzaju atrakcje. Bez zaangażowania (w większości społecznego), nie udałoby się pokazać tak wiele. Dziękujemy szczególnie tym, którzy zrobili to bezinteresownie, nie oczekując nic w zamian.DSCN6710

DSCN6647

DSCN6616

Zwracamy się równocześnie z prośbą do wszystkich posiadaczy militariów z okresu II wojny światowej, z propozycją przekazania ich do muzeum przy Skansenie Bojowym w Mniszewie. Zapewniamy, że znajdą tam godne miejsce i będą źródłem edukacji dla przyszłych pokoleń.

Organizatorzy

Komentarze są wyłączone.