Z okazji Światowego Dnia Poezji Gminna Biblioteka Publiczna -Centrum Kultury ogłosiła Gminny Konkurs Poetycki na własnoręcznie napisanie wiersza o wiośnie w Gminie Magnuszew. Konkurs nosił tytuł ”O czym szepczą na wiosnę magnuszewskie wierzby”. Udział w konkursie wzieły 24 prace napisane przez uczniów ze szkół z terenu całej gminy. Do oceny napisanych wierszy została powołana komisja ,w której skład wchodzili nauczyciele poloniści,przedstawiciele każdej szkoły. Komisja oceniła prace anonimowo/ bez podawania nazwisk uczniów/ w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowe oraz wszystkie klasy gimnazjalne, według skali punktowej od 1 do 5. Najwyższą ilość punktów za swój wiersz pt.”Magnuszewska wiosna” bo 26 na możliwych 30 otrzymała uczennica kl. IV PSP z Chmielewa Maja Pawelec,drugie miejsca w tej kategorii po 25 punktów otrzymały:Milena Rybarczyk kl. VI PSP z Przydworzyc i Natalia Miśkiewicz kl. VI PSP z Rozniszewa,oraz trzecie Paulina Ośka kl..IV PSP z Przydworzyc. W kategorii gimnazjaliści pierwsze miejsce zajęła Mabell Kowalewska kl. I Publiczne Gimnazjum w Magnuszewie uzyskując 25 punktów za wiersz pt”Wiosna” ,drugie równorzędne miejsce po 23 punkty zajeły:Sandra Kinga Adamska oraz Weronika Niedziałek z III klasy Publicznego Gimnazjum w Mniszewie,natomiast trzecie również równorzędne Angelika Jarczyk kl. I i Maria Narojczyk kl. II z Publicznego Gimnazjum w Magnuszewie otrzymując po 22 punkty.

Maja Pawelec recytuje swój wiersz

Recytacja wiersza przez Mabell Kowalewska

Całość uroczystości  swoim koncertem  uświetniła  uczennica  Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz Publicznego Gimnazjum w Magnuszewie Weronika Sobota

A na koniec wspólne zdjęcie.

Dla wprowadzenia nastroju wiosennego zapraszam do poczytania w wolnej chwili wierszy naszych laureatek.

Maja Pawelec kl. IV PSP w Chmielewie

„Magnuszewska wiosna”

W Magnuszewie słońce świeci,

kwitną kwiaty,chodzą dzieci.

Można spotkać też bociana,

co klekoce głośno z rana.

I skowronek pięknie śpiewa,

zieleniutkie są już drzewa.

Jeżyk mały w trawie siedzi,

po cichutku wszystko śledzi.

Motyle nad łąką fruwają,

pszczółki kwiaty zapylają.

W stawie żabki już rechocą,

muszą schować się przed nocą.

Bo gdy nocka wyjdzie z cienia,

wszystko w ciszę się zamienia.

Tylko coś przejedzie czasem,

jakiś ptak przeleci lasem.

Oto nasz Magnuszew cały,

piękny,cudny,doskonały.

Bo w nim wiosna zawitała,

i go nam zaczarowała.

Mabell Kowalewska kl. I Publiczne Gimnazjum w Magnuszewie

WIOSNA

Chmury odsłaniają dziś niebo,

chylą pokłon przed słońcem.

Wkrótce kwiaty wyjdą na powitanie

swojej najdroższej królowej,

która pozwala im,

odradzać się na nowo.

Ptaki zaczynają już śpiewać

radosną pieśń,

celebrując na nowy początek.

Czy słyszysz ten ciepły szept wiatru?

Zrywa się, muska gołe drzewa,

ożywia liście, krzewy, trawy…

Nadchodzi chwila szczęścia,

natura czeka

Czy słyszysz ten ciepły szept wiatru?

Przyszła, objawiła się przed nimi,

władczyni życia i pokoju.

Na jej znak jaśnieją ciemne serca,

rozbłyskują ekscytacją oczy,

unoszą się w ciałach dusze,

dzięki jej błogosławieństwu.

Tajemniczy szum wierzb?

Z pewnością chcą ci coś przekazać,

pewien sekret,

który ma znaczenie nie tylko dla wybranych.

Wiosna to cud,

a to jest warte zapamiętania.