Aktywna biblioteka

W 2013 roku Gminna Biblioteka  Publiczna -CK w Magnuszewie przystąpiła do III rundy  Programu Rozwoju  Bibliotek. W ramach tego programu po przejściu  cyklu szkoleń, postanowiliśmy wziąć udział w konkursie” Aktywna Biblioteka”  .I udało się otrzymaliśmy grant w wysokości 4500 zł na realizację projektu” Świadectwo lokalnej tożsamości  -Ziemia Magnuszewska dawniej i dziś” .W ramach projektu chcieliśmy zarchiwizować stare dokumenty i fotografie, dokumentujące dawne życie na terenie gminy Magnuszew oraz przeprowadzić wywiady z najstarszymi mieszkańcami naszej gminy, nagrać je kamerą cyfrową i spisać je przy pomocy komputera. Uczestnicy projektu wykonaliby też zdjęcia i nagrali krótki film dokumentujący współczesne życie naszej gminy (obiekty budowlane, uprawy rolne, ludzi przy pracy, warunki bytowe itp.). Wszystkie te zdobyte materiały zostałyby zeskanowane i udostępnione w formie cyfrowej mieszkańcom gminy poprzez stronę internetową biblioteki.
W ramach projektu chcieliśmy zaangażować grupę młodzieży gimnazjalnej i razem z nią opracować plan działania, wytypować osoby do poszczególnych zadań, przeprowadzić wywiady i nagrać na dyktafon i kamerą cyfrową a następnie odsłuchać i spisać przy pomocy komputera. Zebrać dokumenty archiwalne i zdjęcia oraz przy pomocy skanera zeskanować je a następnie udostępnić w formie cyfrowej. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowana wystawa zebranych i opracowanych materiałów, które później staną się stałym elementem wystroju biblioteki, z udziałem osób, które są bohaterami wywiadów.
Aby uświadomić młodzieży jak ważna jest ich misja dla zachowania wiedzy historycznej dla potomnych, w trakcie realizacji projektu uczestnicy projektu odwiedziliby Archiwum Państwowe w Warszawie i zapoznali się z jego zbiorami. Trwałym efektem projektu byłoby powstanie Cyfrowego Archiwum Dokumentów Lokalnych oraz galerii zdjęć obrazujących dawne i obecne życie naszej gminy, która można byłoby oglądać w bibliotece. Realizację projektu zaplanowaliśmy na wakacje .Oto jak wyglądała ……..

Ogłoszenia o realizacji projektu w miejscowej prasie ,na stronie biblioteki, zbieranie materiałów do projektu(zdjęcia ,dokumenty)

Świadectwa lokalnej historii-

,,Ziemia Magnuszewska”

dawniej i dziś

Warto aby historia Ziemi Magnuszewskiej nie

zaginęła i była cały czas pielęgnowana. Każdy

mieszkaniec powinien wiedzieć, jak jego

miejscowość wyglądała dawniej. Zwracamy się

z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy

Magnuszew, aby podzielili się z nami

informacjami, ciekawostkami dotyczącymi

dawnego życia w naszej gminie, udostępnili

fotografie dokumenty oraz udzielili wywiadów.

Młodzież uczestnicząca w projekcie.

Zgłoszenia prosimy kierować do Gminnej

Biblioteki Publicznej w Magnuszewie

lub dzwonić pod numer: +48 62 17 097

Projekt realizowany przez GBP-CK w Magnuszewie

w ramach Konkursu Grantowego ,,Aktywna Biblioteka”

prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w

ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Przed przystąpieniem do prac archiwizacji dokumentów i zdjęć młodzież uczestnicząca w projekcie odwiedziła Archiwum Państwowe w Warszawie, gdzie zapoznała się z pracą archiwistów i zasobami archiwum.

getattach,mid,30642,mpid,23,min,1,uid,ec628b495edfe0b6getattach,mid,30642,mpid,12,min,1,uid,ec628b495edfe0b6getattach,mid,30642,mpid,8,min,1,uid,ec628b495edfe0b6

oraz wzięła udział w zajęciach fotograficznych,

a potem nastąpiło skanowanie ,zapisywanie i obrabianie komputerowe  zdjęć i dokumentówDSCN0062

DSCN0074DSCN0842

Za pieniądze uzyskane z grantu zakupiliśmy dyktafon, aparat fotograficzny i kamerę.Młodzież  uczestnicząca w projekcie za pomocą tych urządzeń sama przy niewielkiej naszej pomocy przeprowadziła wywiady z najstarszymi mieszkańcami  naszej społeczności.

DSCN2203DSCN2208

Wakacje zbliżały się ku końcowi finałem prac naszej grupy projektowej było pokazanie tego co udało im się zrobić całemu społeczeństwu, a szczególnie tym najbardziej zaangażowanym w projekt poprzez własny udział lub udostępnienie domowych archiwów. Odbyło się to podczas otwarcia wystawy   wywołanych i powiększonych zdjęć przedstawiających  zdarzenia i chwile ,które minęły bezpowrotnie i możemy je tylko wspominać patrząc na te zdjęcia. Zachwytom nie było końca, a najwspanialsze te gdy rozpoznawano własne twarze lub bliskich osób czy znajomych.DSCN2239DSCN2291

A oto uczestnicy projektu Aktywna Biblioteka

Projekt jeszcze nie został zakończony, po obejrzeniu wystawy wielu jej uczestników obiecało nowe dokumenty i zdjęcia na które oczekujemy z niecierpliwością, będziemy jej sukcesywnie  skanować i umieszczać  w naszym elektronicznym archiwum,  które w przyszłości zamierzamy  udostępnić dla wszystkich.

Dyrektor i pracownicy oraz uczestnicy projektu.