Noc Bibliotek 2021

Jak co roku, w październiku, dzieci mogły wziąć udział w wieczornych zajęciach zorganizowanych specjalnie dla nich w Gminnej Bibliotece Publicznej- Centrum Kultury w Magnuszewie pod szyldem „Noc Bibliotek”. Ta ogólnopolska akcja, skierowana głównie do dzieci i młodzieży, i ciesząca się od kilku lat niesłabnącym powodzeniem, ma za zadanie promocję książek i czytelnictwa. Podczas wieczornych zajęć bibliotecznych zapoznajemy dzieci i młodzież z księgozbiorem,  prezentujemy  różne formy książki i rodzaje literatury, oraz pokazujemy, że biblioteka jest miejscem gdzie można ciekawie i wesoło spędzić czas.

DSCN9706

Hasło tegorocznej akcji „Noc Bibliotek” brzmiało: „Czytanie wzmacnia”. Starając się zastosować do przesłania organizatorów akcji, nasza biblioteka przygotowała dla dzieci  zadania  wzmacniające ich wiedzę z zakresu literatury i czytelnictwa. Zaproponowała zabawy wymagające znajomości literatury dziecięcej, koncentracji, logicznego myślenia, kreatywności, uczące współdziałania i dobrej współpracy w grupie.

DSCN9727

Przygotowaliśmy również warsztaty robienia książek w formie pop-up, czyli książek rozkładanych, w których po otwarciu ilustracje ożywają. Treść wykonywanych książek miała być poświęcona tematyce kucharskiej. Dzieci przygotowały książkę z przepisem na pierniki „Jasia i Małgosi” oraz czarodziejskie placuszki z jabłkami, które znalazły się na stole z baśni „Stoliczku nakryj się”. Ta grupa, która pierwsza skończyła swoje książki, miała okazję wziąć udział w przygotowaniu placków z jabłkami z książkowego przepisu.

DSCN9719

DSCN9720

Zarówno własnoręczne wykonanie książki pop-up, jak też możliwość samodzielnego przygotowania potrawy, wzbudziło w dzieciach żywy entuzjazm. Okazało się że dzieci chętnie włączają się w różne zadania i podchodzą do nich bardzo poważnie.

DSCN9724

Kolejnym punktem wieczoru był spacer po Magnuszewie, w poszukiwaniu śladów bytności w naszej miejscowości księżniczki. Okazało się, że miejscem, w którym takie ślady można odnaleźć jest zabytkowy  kościół parafialny pod wezwaniem św.  Jana Chrzciciela. Jego powstanie jest datowane na rok 1786, a  jego budowę zainicjowała Księżniczka Konstancja z Czartoryskich Zamoyska, żona ordynata Andrzeja Zamoyskiego właściciela dóbr Zamoyskich.

DSCN9738

Po historycznym spacerze przyszedł czas na film pt.  „Operacja: Człowiek w czerni”, który dostarczył dreszczyku emocji zgromadzonym dzieciom. Jego bezpłatna emisja była możliwa dzięki licencji dostarczonej przez organizatorów akcji „Noc Bibliotek”. Tuż po godzinie 23.00, 20 -osobowa grupa uczestników  spotkania z niechęcią rozeszła się do domów,  tylko pod tym warunkiem, że wkrótce powtórzymy wieczorne spotkanie w bibliotece.

Komentarze są wyłączone.