V Piknik Militarny

V Piknik Militarny w Skansenie w Mniszewie odbył się 7 lipca 2019 r. Z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników i widzów na których czeka moc atrakcji.

Tegoroczny Piknik rozpoczął się w Budynku Muzeum i Tradycji Historycznej od otwarcia nowej wystawy mundurów i uzbrojenia  z czasów II Wojny Światowej, które zostały zakupione dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”.

 

Następnie została osłonięta rzeźby  Orła Białego autorstwa lokalnego rzeźbiarza – Rudolfa  Marciniaka. Uroczystość ta została uświetniona występem zespołu Melodia oraz   Chóru Dziecięcego GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”.

Ostatnim punktem  oficjalnych uroczystości w budynku na dole była prelekcja historyczna pt. „II Wojna Światowa – jak to się zaczęło” autorstwa Marka Kozłowskiego -  historyka z terenu Gminy Magnuszew.

 

Pozostałe atrakcje odbywały się w części napowietrznej Skansenu. Tam licznie zgromadzeni widzowie Pikniku mogli oglądać wystawy historycznego uzbrojenia z okresu II Wojny Światowej oraz zabytkowych pojazdów militarnych jak również współczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił na strzelnicy ASG – prowadzonej przez ASG Redberet, na trenażerze wojskowym Cyklop lub pokonując tor sprawnościowy przygotowany przez lokalne stowarzyszenie „Plecionka”. Można było również wybrać się na seans filmowy do mobilnego kina edukacyjno-historycznego lub skorzystać z usług charakteryzatorki, która dla chętnych przygotowywała wojenną charakteryzację. Podczas Pikniku swoje wyposażenie prezentowały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Nie zabrakło również pokazów i inscenizacji. Dwukrotnie zaprezentował się Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej z pokazem tresury psów wojskowych.

 

Odbyły się również dwa pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej przy Stajni Carino w Gulinie w Barwach 11 Pułku Ułanów .

 

Co roczną tradycją jest, że podczas pikników w naszym Skansenie odbywa się również inscenizacja historyczna – nie inaczej było w tym roku. Inscenizacja wydarzeń z okresu II Wojny Światowej została przygotowana przez Muzeum 2. Korpusu polskiego oraz Amatorską Grupę Teatralną Pasja.

 

Ochotnicza Straż Pożarna z Chmielewa zaprezentowała pokaz pierwszej pomocy.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację V Pikniku Militarnego oraz wszystkim obecnym tego dnia w Skansenie Bojowym w Mniszewie i oczywiście zapraszamy za rok :) .

Pełna galeria zdjęć dostępna jest tutaj.

 

Komentarze są wyłączone.